پنج توصیه برای مواجهه با موقعیت اورژانسی دندان

ابتدا به موارد زیر توجه کنید:

۱- اگر حادثه­ ی رخ داده یک وضعیت اورژانس پزشکی بود، ابتدا به 115 زنگ بزنید و اورژانس را با خبر کنید.

۲- اگر شما در حال تجربه­ ی یک مساله اورژانسی دندانپزشکی در ساعات اداری روز بودید، می­­ توانید با دفتر ما تماس بگیرید. شماره­­ ها را در قسمت «تماس با ما» وبسایت بیابید.

۳- اگر شما در حال تجربه یک مساله اورژانسی دندانپزشکی در ساعات غیر اداری روز بودید، می­­ توانید به نزدیک­­ ترین کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی یا یک بیمارستان مراجعه کنید.

در همین حین که موارد بالا را مد نظر دارید، بر طبق دستورالعمل ­هایی که در ادامه آمده است عمل کنید. موارد زیر شامل تکنیک­­ های مراقبت خانگی در هنگام مواجهه با شرایط اضطراری رایج برای دهان و دندان می­­ باشند:

۱- شکستن یا ترک برداشتن دندان

دهان مصدوم را با آب گرم بشویید تا منطقه مورد نظر تمیز شود. سپس از کمپرس سرد در منطقه استفاده کنید تا سطح تورم افزایش پیدا نکند. پس از این مرحله اگر درد و ناراحتی وجود داشت با ما تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات اضطراری برای شما ترتیب دهیم. در غیر اینصورت اگر هیچگونه دردی را تجربه نکردید یک قرار ملاقات در اولین زمان مناسب رزرو کنید. دقت کنید که این وقت ملاقات باید حداکثر چند روز پس از حادثه باشد.

۲- شکستن احتمالی فک

برای کنترل تورم از کمپرس سرد استفاده کرده و بلافاصله به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.

۳- بیرون افتادن دندان

دندان افتاده را پیدا کرده و آن را از قسمت تاج دندان (بالای دندان) بردارید و سعی کنید به ریشه آن دست نزنید. اگر دندان کثیف شده است آنرا همانطور که در دست دارید در آب فرو ببرید تا ریشه دندان تمیز گردد. از مالیدن دندان و یا جدا کردن بافت­ های متصل به آن خودداری کنید. در صورت امکان، به آرامی دندان را وارد جای قبلی خود در دهان کرده و آنرا در آنجا نگه دارید. در صورتی که این مساله امکان پذیر نیست، دندان را در یک فنجان شیر قرار داده و بلافاصله برای یک قرار ملاقات اضطراری با ما هماهنگ کنید. توجه کنید که در این مرحله سرعت عمل در رسیدن به دندانپزشکی بسیار مهم بوده و بهتر است تا نیم ساعت بعد از وقوع حادثه خود را به دندانپزشک رسانده باشید. فراموش نکنید که دندان را با خودتان بیاورید!

به هیج عنوان به ریشه دندان کنده شده دست نزنید. آنرا با فرو بردن در آب تمیز کرده و سر جای قبلی خود در فک قرار دهید. حتی در مواردی دندان ضربه دیده اما از جای خود کنده نشده است، در این موارد نیز مراجعه به دندانپزشک ضروری است چرا که آسیب دیدن عصب دندان می­تواند در عرض چند روز یا چند هفته سبب تغییر رنگ دندان شود.

در بیرون افتادن دندان، سرعت عمل در رسیدن به دندانپزشکی بسیار مهم بوده و بهتر است تا نیم ساعت بعد از وقوع حادثه خود را به دندانپزشک رسانده باشید.

۴- گیر کردن اجسام خارجی بین دو دندان

سعی کنید با ملایمت و به کمک نخ دندان جسم را از بین دو دندان خارج کنید. دقت کنید تا اینکار شما باعث برش لثه­ ها نشود. هرگز برای خارج کردن جسم خارجی بین دو دندان از ابزارهای تیز و برنده استفاده نکنید. اگر موفق نشدید جسم را به کمک نخ دندان خارج کنید، با ما تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات اضطراری برای شما ترتیب دهیم.

۵- درد دندان

دهان خود را با آب بشویید تا تمیز شود. به آرامی و با استفاده از نخ دندان اطمینان حاصل کنید که هیچ غذا یا چیز دیگری بین دندان­ ها گیر نکرده است. هرگز آسپیرین، الکل، یا هر داروی مسکن دیگر را در مجاورت لثه و نزدیکی دندانی که درد می­­ کند قرار ندهید؛ چرا که موجب آسیب دیدگی بافت لثه می­­ گردند. اگر درد همچنان ادامه داشت با ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت یک قرار ملاقات حضوری داشته باشیم.

هرگز آسپیرین، الکل، یا هر داروی مسکن دیگر را در مجاورت لثه و نزدیکی دندانی که درد می­­ کند قرار ندهید؛ چرا که موجب آسیب دیدگی بافت لثه می­ ­گردند.