پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان نوعی بیماری است که بافت سخت دندان (مینا و سپس عاج) در اثر ترشح اسید از باکتریای استرپتوکوک موتان مواد معدنی کلسیم و فسفر را از دست داده و به تدریج از بین میروند.به این معنی که در هنگام ترشح اسید از باکتریا در دندان حفره های ایجاد میشود که به مرور زمان بزرگتر میشود و حتی ممکن است کل دندان از بین برود.

پوسیدگی دندان مرحله غیر قابل بازگشت در فرآیند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید میباشد و درمان آن تنها با جایگزینی مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان پذیر است.

اگر پوسیدگی دندان به موقع متوقف نشود و پوسیدگی به ریشه دندان برسد نیاز به عصب کشی میباشد و اگر پوسیدگی شدشد تر باشد نیاز به کشیدن دندان میباشد

علل خراب شدن و پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از کاهش مواد معدنی در دندان شروع میشود.همچنین زمانی رخ میدهد که غذاهای کربوهیدرات در بین دندان ها گیر بیوفتد و به طور کامل با مسواک و نخ دندان کشدن پاک نشود.هر چقدر غذاهای چسبنده ،نوشیدنی و یا غذاهای شکری بیشتری مصرف شود اسید بیشتری تولید میشود که منجر به پوسیدگی است.


 استفاده از آدامس بدون قند بلافاصله بعد از خوردن غذا سبب تحریک غدد بزاق و ترشح بزاق، افزایش میزان یون‌های بی‌کربنات، بالا رفتنph دهان، خنثی شدن اسیدهای ناشی از متابولیسم قندها و بالا رفتن کلسیم و سدیم موجود در بزاق می‌شود.‌ دندان‌ها دارای سه سطح بیرونی، درونی و سطح جویدنی هستند. 

دندان‌های آسیا به دلیل قرار گرفتن روی یکدیگر دارای سطح جویدنی بوده که جویدن آدامس سبب از بین بردن پلاک ایجاد شده روی سطح جویدن دندان‌های ‌آسیا خواهد شد. جویدن آدامس تاثیری روی سطح صاف دندان ندارد. در واقع جویدن آدامس موجب پاک کردن غذاهایی می‌شود که با مسواک نمی‌توان به ‌آن‌ها دسترسی پیدا کرد

بیست وسه عامل زمینه ساز پوسیدگی های دندان

1)حفره ها و پوسیدگی

2)باکتری های عامل پوسدگی دندان

3)مصرف مکرر قند

4)پرشدگی و یا روکش نامناسب

5)بهداشت ضعیف دهان

6)مصرف غذاهای اسیدی زیاد

7)عدم دریافت مقدار کافی فلوراید

8)شیر خوردن بلند مدت

9)پوسیدگی زیر پرشدگی دندان

10)سلامت نامناسب دندانها در خانواده

11)بیرون زدگی ریشه

12)نقص در مینا

13)معلولیت

14)خشکی دهان

15)ناهنجاری های ژنتیکی

16)پرشدگی زیاد دندان

17)شیمی درمانی و پرتو درمانی

18)اختلالات هورمونی

19)سوء استعمال مواد و یا الکل

20)مراقبت دهانی نامنظم

21)عدم آشنایی با پلاک

22)عدم آگاهی از چگونگی حذف پلاک

23)اضطراب دندانپزشکی

درمان پوسیدگی دندان

در حالی که دارویی برای پوسیدگی دندان وجود ندارد، از گزینه های دیگری برای درمان پوسیدگی دندان می توان استفاده کرد و این بستگی به شدت حفره دارد. ممکن است یک متخصص دندانپزشکی نیاز به خالی کردن بخش پوسیدگی دندان داشته باشد و با استفاده از ماده ای جایگزین آن قسمت را پر کند.

اگر وضعیت دندان به شکل بسیار بدی باشد، ممکن است دندانپزشک ساختار دندان آسیب دیده را حذف کند و آن را با یک تاج جایگزین کند که در اطراف آن بقایای دندان قرار دارد.

اگر آنقدر بد باشد که اعصاب دندان مرده باشد درمان کانال ریشه ضروری است.این کار شامل حذف اعصاب و بافت همراهبا دندان فاسد شده و قرار دادن تاج در بالای آن است.