راهکارهای سلامتی دندان

10 روش طلایی برای سلامت دهان و دندان

لبخند زیبا اولین موردی است که توجه هر فردی را به خود جلب میکند.برای ایجاد این نوع لبخند راه‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ میپردازیم.

 

 ۱.استفاده‌ی روزانه از نخ دندان:

با استفاده از نخ دندان میتوانید جرم های موجود در بین دندان‌هایتان را پاکسازی کنید،چراکه در بعضی از مواقع جرم‌ها در جاهایی قرار دارن که مسواک نمیتواند برای پاکسازی آن ناحیه مفید باشد.

استفاده از نخ دندان از پوسیدگی دندان‌ها و ورم لثه جلوگیری میکند.اگر از نخ دندان استفاده نکنید جرم‌ها در خط اتصال دندان به لثه،تجمع می‌یابند که این خود موجب بروز مشکلات مربوط به دندان‌ها اعم از تخریب استخوان دندان و از دست دادن آن میشود.نحوه‌ی استفاده از نخ دندان بدین‌ترتیب می‌باشد که نخ را بین دو انگشت خود محکم کرده و بین دندان‌ها میبریم و خط اتصال دندان به لثه را ۳ الی ۴ بار تمیز می‌کنیم.

اگر این کار موجب خون‌ریزی لثه‌ی شما شد،نگران نباشید زیراکه خونریزی لثه به علت ملتهب بودن آن است و با ادامه‌ی استفاده از نخ دندان به مدت ۲ هفته ،لثه رفته رفته عادت کرده و خون‌ریزی متوقف میشود.

اگر نمیتوانید از نخ دندان استفاده کنید،استفاده از شوینده‌های دهان راه دیگری برای پاکسازی جرم‌های موجود است.

۲.مراجعه به دندان‌پزشک،سالی ۲ بار:

برای داشتن لبخندی زیبا بهتر است هر ۶ ماه یکبار برای تمیزکردن دندان‌هایتان به دندان‌پزشک مراجعه کنید و این روند را همچنان به صورت روتین ، ادامه دهید.چنانچه مراجعه به دندان‌پزشک،نامنظم باشد ممکن است دچار مشکلاتی ازقبیل: تورم لثه،فاصله گرفتن لثه از دندان‌ها وخونریزی لثه‌‍‌ها شوید.

مشکلات دهان فقط دهان را درگیر نمیکند بلکه میتواند روی سایر ارگان‌های بدن نیز تأثیر بگذارد مثلا میتواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل: حمله‌ی قلبی،دیابت،چاقی،تولد کودک نارس و خفگی در حین خواب شود.

هنگامی که به دندان‌پزشک برای تمیز کردن لکه‌ها و رسوبات موجود در بین دندان‌هایتان،مراجعه میکنید،اوعلاوه بر پاکسازی، شرایط خاصی را در بدنتان بررسی میکند مانند فشار خون بالا و وجود علایم نشان‌دهنده‌ی سرطان دهان زیرا بسیاری از علایم بیماری‌های مزمن، در دهان بروز میکند و او با شناختن اینگونه بیماری‌ها شمارا به پزشک متخصص ارجاع میدهد.

۳.سیگار نکشیدن:

کشیدن سیگار میتواند موجب ایجاد رسوباتی روی دندان‌ها شود که این رسوبات گاهی فقط روی دندان را میپوشانند و قابل پاکسازی اند اما گاهی این رسوبات به حدی عمیق اند که تا مینای دندان نفوذ میکنند.

استفاده از سیگار موجب دور شدن لثه‌ها از دندان‌ها میشود و همچنین باعث به وجود آمدن نقاط سیاه رنگ در بین آن‌ها میشود. سیگار کشیدن،روند بهبودی سلامت دهان را مختل میکند.

۴.استفاده‌ی محدود از قهوه وچای:

این نوشیدنی‌ها همانند استفاده از سیگار موجب به وجود آمدن رسوباتی روی دندان‌ها میشوند.ولی نوشیدن با نی به پاکسازی رسوبات موجود روی دندان‌ها کمک میکند(توسط مکش ایجاد شده) و همچنین باعث کاهش احتمال پوسیدگی دندان‌ها شده و چون مسیر رسیدن نوشیدنی‌ها به حلق کوتاه‌تر میشود بنابراین رسوبات به مدت طولانی،بین دو وعده‌ی غذایی، روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند.

۵.استفاده‌ی آگاهانه از سفیدکننده‌های دندان:

بستگی به نوع دندان‌هایتان،سفیدکننده‌های متنوعی وجود دارد مانند: ژل‌های سفیدکننده،خمیردندان‌ها،استفاده از لیزرو…که هرکدام از این محصولات میتوانند برای برطرف کردن مشکلات دهانی شما،سودمند باشند اما بهتر است که آن‌هارا با توجه به کاربردشان انتخاب کنید.

خمیردندان‌های سفید کننده برای کسانی مفید است که قهوه یا چای مینوشند .

استفاده از ژل میتواند برای سفید کردن ناحیه‌ی کوچکی از دهان مانند دندانی که بیشتر از دندان‌های کناریش جرم دارد و رنگش نسبت به آن‌ها تیره‌تر است،مورد استفاده قرار گیرد.

سفیدکردن دندان توسط لیزر، قوی‌ترین راه موجود است که نتایج چشمگیری درپی دارد.

۶.استفاده از مسواک مناسب:

تحقیقات نشان داده است که استفاده از مسواک‌های برقی مناسب میتواند جرم‌های بیشتری را از دندان‌ها پاک کنند.

این مسواک‌ها نسبت به جنس دندان‌هایتان(حساس،نرمال،…)،انواع مختلفی دارند و همچنین برس‌های آن‌ها قابل تعویض است که میتواندمنجربه استفاده‌ی طولانی مدت از بدنه‌ی آن شود.

اگر علاقه‌ای به خرید این نوع مسواک ندارید،دندان‌پزشکان توصیه کرده‌اند که بهتر است از مسواک‌های عادی که برس نرم دارند استفاده نمایید زیرا برس‌های زبر میتوانند منجر به فاصله گرفتن دندان‌ها از لثه شده و درنتیجه مینای دندان در معرض آسیب قرارگیرد.

۷.نوشیدن فراوان آب:

آب سالم‌ترین نوشیدنی موجود است که بین دندان‌ها گردش داشته و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین دارای فلوراید است که برای سلامتی دندان مفید است اما غلظت آن مهم است زیراکه غلظت مناسب فلوراید احتمال پوسیدگی را کاهش می‌دهد.

۸.چک-آپ کامل از وضعیت سلامتی بدن:

جالب است بدانیم که علایم مشکلاتی مانند:فشار خون بالا،چاقی،عدم ورزش و دندان قروچه در دهان بروز میکند که میتوان همراه با اقدام به درمان، با انجام کارهایی مانند: ورزش کردن منظم و تغذیه‌ی مناسب علاوه بر پیشگیری از بروز اینگونه بیماری‌ها،منجربه سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها نیز شد.

۹.رفع مشکلات مربوط به دهان در وقت مناسب:

مشکلات موجود در دهان خودبه‌خود حل نمیشوند و برای رفع این مشکلات هرچه سریع‌ترباید به دندان‌پزشک مراجعه کرد زیرا مشکلاتی مانند پوسیدگی، اگربه موقع درمان نشود منجر به از دست دادن کامل دندان شده و حتی موجب گسترش پوسیدگی بین سایر دندان‌ها نیزمیشود.

۱۰.شستن دندان‌ها ،۲ بار در روز:

برای جلوگیری از رسوب بیشتر جرم‌ روی دندان،بهتر است حداقل آن‌ها را ۲ بار در روز شست و زاویه‌ی بین مسواک و دندان‌ها برای نتیجه‌ی بهتر باید ۴۵ درجه باشد.

استفاده از این راهکار‌ها به سلامتی دهان و سفید شدن دندان‌ها کمک میکند ولی باید بدانید که همه‌ی این راه‌ها یکباره جواب نمیدهند بلکه باید به طور مداوم از آن‌ها استفاده کرد.